ČLÁNKY

JAK ZASEJEŠ, TAK SKLIDÍŠ…

Neboli učení o tom, proč je efektivnější – nehledě k morálce – zabývat se dobrem a dobro konat, na rozdíl od učení o tom – konej tak jak je ti libo, aneb po nás potopa. Jinými slovy se také jedná o zákon příčiny a následku.

karmaJak už jsem v mnoha článcích psala, primární pro naše prožívání, emoce i chování je naše myšlení, stav a kvalita naší mentální úrovně.

Každý vytváříme během života ať už vědomě či nevědomě různé mentální stavy. Pěstujeme-li dobrotivost, prožíváme její chuť v daném okamžiku a současně ji posilujeme jako zdroj v mysli, usnadňující její vyvstávání v budoucím okamžiku. Jsme-li zlostní, prožíváme utrpení zlosti jako přítomnost a současně posilujeme konkrétní mentální sklon.  Jestliže se cítíme velmi smutní, zlostní nebo deprimovaní, můžeme být zrovna na nejkrásnějším místě nebo s lidmi, na nichž nám nejvíce záleží, ale celá situace bude zabarvena naším stavem mysli. Stejně tak můžeme být postaveni tváří v tvář extrémním obtížím, pokud však jsme naplněni láskou či hlubokým mírem, zakoušíme danou situaci odlišně, než kdybychom byli plni obav a rozrušení.

Kvalita naší mysli určuje, jak věci zakoušíme. Výsledek mentálních stavů se projevuje v přítomném okamžiku. Ale jak si níže přečtete, není to celé.

Stejně jako působíme na svoje těla nejrůznějšími způsoby pomocí diety či cvičení, nebo jeho nedostatku, ovlivňujeme také svou mysl. Každý mentální stav, myšlenka či emoce, které prožíváme opakovaně, se stávají silnějšími a zakořeněnějšími. A čím častěji stejným způsobem myslíme, či jednáme, tím jsou vyjeté koleje zvyku hlubší a výsledkem je posílení sklonu k opakování dotyčného chování. To, čím jsme jako osobnosti, je jen sbírkou všech sklonů mysli, jež jsme rozvinuli, a emocí a jednání z nich vyplývajících, které jsme si vypěstovali. Respektive každý mentální stav, který prožíváme déle, podmiňuje a posiluje sám sebe.

Možná se ptáte a co s tím mám dělat? Vždyť koleje, které jsem 30, 40, či 50 let dennodenně vyjížděl, jsou už tak hluboké, že nemám na to, abych s nimi někam pohnul. A i kdybych chtěl, nevím jak na to. Vězte tedy, že existují metody výcviku mysli i emocí, které jsou schopné přivést vás k dobrým cestám i k dobrým cílům, na nichž můžete zakoušet pohodu, štěstí a klid jak v přítomnosti, tak v budoucnosti. Pokud máte zájem – ozvěte se :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..