DOKÁŽETE PROSADIT SVŮJ NÁZOR?

Dobrou pomůckou pro slušné, ale důrazné prosazení svých názorů či požadavků je asertivita, s níž jsem vás již na svém webu seznámila. Jak ji teda aplikovat v praxi?

úspěch3Jednou ze základních asertivních technik je tzv. „Gramofonová deska“. Jejím smyslem je dosáhnout svého cíle nenásilným způsobem. Je velice jednoduchá. Tak jak škrábnutí na gramofonové desce zajistí neustálé opakování v místě škrábance – tak i vy touto technikou pořád dokola opakujete své stanovisko a neustoupíte z něho. Znovu a znovu opakujete váš požadavek, dokud vám není vyhověno na úrovni, kterou jste ochotní akceptovat. Na rozdíl od škrábnuté desky ovšem nemusíte omílat stále totéž, ale při stejném obsahu můžete pracovat se slovy. Tato technika dává druhým najevo, že si stojíte za svým a nenecháte se jenom tak jednoduše odbýt, ale naopak se držíte svého oprávněného požadavku.

Sebeprosazení je velmi důležité jak v osobních, tak pracovních vztazích. V podstatě v každé situaci, která vyžaduje kontakt s druhou osobou či kolektivem. Počínaje rodinou přes školu, zaměstnání a konče třeba účastí v jakémkoli zájmovém sdružení. Přitom nezáleží na tom, jste-li v roli „vedoucího“ či „podřízeného“. Naučit se vyjadřovat svá stanoviska, nebát se oponovat a nenechat se sebou manipulovat vám pomůže cítit se lépe ve všech vašich sociálních vazbách.

Schopnost asertivního prosazení svých názorů je velmi úzce spjata s vaším sebevědomím, co si o sobě myslíte a nakolik sami sobě věříte. Předpokládá také schopnost vnímat a orientovat se v sociálních situacích, být ochoten jasně a pravdivě vyjadřovat vlastní pocity a myšlenky, být jistý a autentický ve svém projevu, ale také odmítnout manipulace a pro vás nepřijatelné nároky.

Co vám mohu poradit jako úvod k tomu, abyste postupně zvládli sebeprosazení?

1)      Vezměte do svých rukou odpovědnost za svůj život, cíle i osobní rozvoj

2)      Zapracujte na svém sebevědomí

3)      Vymezte si jasné hranice pro důležité oblasti svého života – směrem ke kolegům v práci, ke kamarádům, sousedům, ke svým dětem

4)      Uvědomte si jasně (sami pro sebe) co chcete, co nechcete a jak se u toho cítíte.

5)      Vyjádřete to verbálně protistraně

6)      Dbejte, abyste svého komunikačního partnera neurazili či neponížili

7)      Trénujte svůj projev

8)      Plánujte dopředu

9)      Seznamte se s asertivními technikami

10)   K nácviku asertivních technik vyhledejte odborníka

A pokud potřebujete pomoci, ozvěte se :-). Dané techniky je možné prohloubit  zpracováním emocí a starých bloků, které vám v efektivním prosazení mohou bránit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..