Sebedůvěra je téma, které se rozhodně týká každého z nás. Ať už jí teď máme málo nebo na rozdávání. Každý zdravý člověk určitě zažil nepříjemný osten poznatku, že si na něco netroufá, že si v něčem nevěří, i když pro spoustu lidí je to záležitost na „levou zadní“. Ale právě přiznat si a dát najevo, že skutečně nedokážeme všechno, je součástí zdravé sebedůvěry. Zvláště v dnešní době, kde se na nás ze všech stran valí jak nové poznatky, tak nové dovednosti, které by se nám hodily. Avšak na jejich obsáhnutí rozhodně jeden lidský život nestačí.
Pokud máte se sebedůvěrou problémy – ozvěte se – pomohu vám 🙂
Co teda zdravá sebedůvěra je a jak o ni pečovat?
Na to se vám pokusím odpovědět v krátkém průřezu tímto rozsáhlým a pro život velmi důležitým tématem.
NÍZKÁ SEBEDŮVĚRA
Co teda povětšinou chybí lidem, kterým se sebedůvěry nedostává?
- Mají slabé hranice, špatně se jim říká NE
- Bojí se otevřeně projevit své myšlenky, city, sebe sama
- Často potlačují sebe sama a své potřeby
- Příliš jim záleží na mínění okolí
- Bojí se nových úkolů, vykročení z komfortní zóny
- Neumí požádat druhé o laskavost
- Neumí prosadit své oprávněné požadavky a trvat si na svých právech
- Běžné denní situace v nich vyvolávají pochybnosti o sobě a sebekritiku
- Tyto běžné situace a běžné problémy v nich vyvolávají stresovou reakci se všemi negativními důsledky na zdraví a pohodu
- Nevěří na ve své schopnosti a pozitivní stránky
- Neumí konstruktivně řešit problémy
- Velmi těžce se přizpůsobují změnám
VZNIK NÍZKÉ SEBEDŮVĚRY
Nízká sebedůvěra vzniká většinou v dětství, ale ne výhradně. Lidé, kteří byli od druhých často kritizováni a posuzování, si to bohužel vepsali do podvědomí, odkud to na ně neustále vyskakuje – jako každý kostlivec ze skříně. Těmi „druhými“ jsou míněni lidé, považovaní za autority. Rodiče, učitelé, obdivovaní kamarádi.
Bohužel, i když dětství prošlo z tohoto hlediska pohodově, zápis přesvědčení o tom, že „nejsem dost dobrý/á“ mohl vzniknout kdykoli později. Pokud častým kritikám a posuzování dotčený člověk uvěřil. Zvláště nebezpečné pro nakažení se nízkou sebedůvěrou je kritický a kverulantský šéf nebo kolega v práci, či člen domácnosti. Těmto lidem totiž není nic dost dobré a citlivější člověk v jejich blízkosti doslova chřadne před očima, včetně trvalých následků v podobě zničené sebedůvěry až sebe hodnoty.
NEZDRAVÁ SEBEDŮVĚRA
Tady se jedná o nízkou sebedůvěru maskovanou opačným chováním. Tento člověk působí dominantně, má ostré lokty a prořízlý jazyk k tomu, aby ostatní zastrašil a oni mu dali pokoj. Často nadměrným sebeprosazováním ubírá prostor ostatním, někdy je až agresivní. Také pouštění se do věcí, na které člověk nemá dostatek schopností, vědomostí a dovedností je známkou nezdravé sebedůvěry.
ZDRAVÁ SEBEDŮVĚRA
Člověk se zdravou, optimální sebedůvěrou si uvědomuje svoji hodnotu a není přitom závislý na uznání druhých. Vytyčuje si dosažitelné cíle a není pro něj problémem dělat chyby a poučit se z nich. Ví o svých schopnostech, dovednostech a kvalitách. Věří v to, že když si vytyčí cíl, přiměřený svým schopnostem, je ho také za pomoci potřebného nasazení dosáhnout. Pochybnosti o sobě a sebekritika je vyvolána skutečně stresujícími situacemi, jako jsou hádky, těžké úkoly a problémy, pracovní nebo osobní soužití s patologickou osobností.
JAK NA ZDRAVOU SEBEDŮVĚRU?
Vězte, že všechno je v hlavě!
- Naučte se myslet tak, aby vás vaše myšlenky podporovaly a nesrážely.
- Nesrovnávejte se s ostatními. Vždycky se najdou lidé, kteří mají na víc a jsou lepší než vy. Ale je také spoustu těch, kteří jsou za vámi. Vzpomeňte se na lidové moudro: „Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj“. A to také praktikujte. Pro optimální sebedůvěru to znamená hodně.
- Přestaňte s perfekcionizmem. Ten už pohřbil na světě skutečně hodně sebedůvěry!
- Místo sebekritiky se raději pochvalte za to, co se vám skutečně povedlo!
- Své úspěchy si zapisujte a znova čtěte. Zvláště v situacích, kdy se moc nedaří.
- A také vězte, že NIKDO není dokonalý 🙂