ČLÁNKY

OBTÍŽE A PŘEKÁŽKY NA DUCHOVNÍ CESTĚ – 2

Pokušení přichází v mnoha podobách. V první řadě se může objevit jako fantazie, vyhledávání slasti a pohodlí;  je to všechno to, co nám našeptává: „Dělej raději tohle.“ Jestliže toto pokušení nezabere a my jsme stále odhodláni pokračovat, dostaví se v hrozivějším převleku. Zaútočí na nás jako vztek, podrážděnost nebo pochyby. A jestliže s námi nehne ani jako svůdce, ani jako útočník, zvolí jemnější, rafinovanější zbraně. Přijde s našeptáváním pýchy: „Ach, podívejme, jak jsem dobrý! Nepodlehl jsem pokušení, naopak, zbavil jsem se zlosti…“ Když nám začne svítat, vypořádáme se i s pýchou a snažíme se přidržet své cesty ke světlu.

dábelAbychom porozuměli podstatě utrpení a štěstí, abychom v životě nalezli svobodu, musíme být svolní postavit se tváří v tvář všem démonům ukrývajícím se v mysli.

Dobrou cestou je, naučit se jistému druhu kontroly mysli. Nejde o kontrolu ve smyslu snahy, aby se něco stalo, ale spíš o schopnost zůstat v přítomnosti, zůstat vyrovnaný a otevřený vůči všem zkušenostem a skutečnostem života. Pomocí meditace je možné mysl a srdce vycvičit, soustředit, ustálit, prosvětlit a osvobodit. Je možné stát se vyrovnaným tváří v tvář jakémukoli druhu zkušenosti. Je-li naše cvičení opravdové, je možné překonat armádu Máry (pokušení) a transformovat ji do laskavosti a připravenosti být opravdově všímavý. Můžeme dosáhnout toho, co je hlubší než zmíněné zdroje zla. Začneme nahlížet, že i ty nejhorší a nejobtížnější skutečnosti života se mění, že jde rovněž o prázdné jevy, světlo a stíny, jež jsou nám všem vlastní a které vyvstávají a pomíjejí v prostoru mysli.

Krása těchto poznání spočívá v tom, že nejsou jen teoretická či velkolepá. Je tu praktická cesta, kterou můžeme sledovat a zakusit tak všechny nové úrovně životního štěstí a naučit se novému vztahu ke svému prožívání a k sobě samým. V závislosti na našem vztahu k nim, nám tyto překážky mohou být zdrojem úděsného trápení nebo cenným podnětem k růstu vhledu.

Prvním krokem při práci s těmito energiemi je jejich jasné rozpoznání. Obvykle se jmenuje 5 základních překážek, kde mnoho meditujících hovoří o tom, že byli napadeni i několika z nich najednou.

Pokračování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..