PSYCHOSOMATIKA

Psychosomatika je představitelem holistického – celostního přístupu ke zdraví. Je založena na poznatku, že když není v pořádku duše, tak bolí tělo. Nedívá se na nemoc pouze z hlediska poruchy konkrétního orgánu, ale bere v potaz také mysl, emoce a sociální aspekty nemocného člověka.

Čím se psychosomatika zabývá

psychosomatika

Psychosomatika řeší vztahy mezi tělem a duší, mezi myslí, emocemi a způsobem jednání člověka. Typickým znakem psychosomatických problémů bývá, že trvají dlouho, a často nelze lékařským vyšetřením stanovit diagnózu, vysvětlující potíže pacienta.

Velký vliv zde má dovedné myšlení, protože přímo působí na emoce, které skrze neuropeptidy uvolňované hypothalamem, nastartují pro člověka příznivou nebo nepříznivou biochemii těla, .

Nepříznivou tělesnou reakci vyvolává především stres, a to hlavně chronický. Neřešená úzkost, pocity selhání, nedostatečnosti nebo vyhoření. Pocity nedostatku lásky a uznání. A v neposlední řadě celkové a hlavně dlouhodobé přetížení, ať už se odehrává na poli práce, vztahů, sebedůvěry, či sebehodnoty.

To, jaký orgán zareaguje na psychický podnět, může souviset s jeho funkcí nebo s přenosem přes nervové dráhy a meridiány z orgánu jiného (viz Čínská medicína).

Roli v tomto procesu hraje také minulost daného jedince – v návaznosti na nezpracované problémy, zapouzdřené v nervovém, či energetickém systému těla.

Jak mi může psychosomatika pomoci

V první řadě potřebujeme dobře naslouchat svému tělu. Drobné signály nám většinou dávají až roky dopředu na vědomí, že je potřeba něco změnit. Na mnoho potíží spojených s našimi pocity, emocemi a myslí nepomohou léky, bylinky ani jiné alopatické prostředky. Musíme zavčasu rozklíčovat naše citová zranění – současná i minulá, najít nedovedné životní scénáře, pochopit, přijmout a odstranit příčiny našich potíží. Jedná se zde o proces, jehož nejdůležitější součástí je životní změna. Změna v souladu s tím, kdo nemocný člověk je, a také s tím co jeho tělo a duše potřebuje.

Pokud se potřebujete v dané oblasti posunout a vyřešit příčiny vaší bolesti či ne-moci OZVĚTE SE 🙂 Kontakt

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..