Nízká sebedůvěra je velmi častou příčinou daleko složitějších problémů. Může stát za sociálními fobiemi, podporovat úzkosti i deprese. Může být za vztahovými problémy, může k Vám přitahovat partnery, kteří staví na tom, že nebudete mít odvahu se postavit patologickým rysům jejich osobnosti. Určitě Vám brání dosáhnout plného potenciálu v pracovní oblasti…
Pokud tento problém máte, ozvěte se 🙂 POMOHU VÁM. Nebo čtěte dále a dejte se do svépomocného řešení.
Podle čeho nízkou sebedůvěru poznáte?
Základním zdrojem sebedůvěry je přesvědčení o sobě. Lidé s nízkou sebedůvěrou se považují se za méněcenné ve srovnání s ostatními. Nedokáží prosadit vlastní názor, mají strach z reakcí okolí, vzdávají se oprávněných nároků jenom proto, aby předešli případnému konfliktu. Často zažívají pocity viny, stydí se a pochybují o osobě, kritizují sami sebe.
Jak na nízkou sebedůvěru?
Dobrou zprávou je, to, že nízká sebedůvěra lze řešit. Lze se postupně naučit důvěřovat svým schopnostem a dovednostem, uplatňovat je v každodenním životě, nebát se říct a prosazovat svůj názor.
Na odstranění nízké sebedůvěry pracujte na zvnitřnění následujících kroků:
- Uvědomujte si, co všechno už jste v životě zvládli a dosáhli
- Nesrovnávejte se – vždycky bude někdo lepší (ale i horší), než jste vy sami
- Vybírejte si myšlenky, které Vás podporují
- Berte sebe sama takové, jací jste – v dobrém i zlém – nikdo není dokonalý
- Zbavte se perfekcionizmu – dokonalost je velmi nákladná a hlavně zbytečná záležitost
Kam vlastně práce na nízké sebedůvěře směřuje?
Samozřejmě, že ke zdravé sebedůvěře. K oprávněnému přesvědčení o vlastní hodnotě, kterou není nutno potvrzovat od okolí. Vede k dostatku odvahy pouštět se do nových věcí. K víře, že pokud záležitosti, o kterou mi jde, dám tolik času a úsilí, kolik vyžaduje, tak ji dosáhnu. Směřuje také k získání odvahy prosadit své oprávněné nároky a požadavky, nebát se konfliktů, k tomu, zbavit se pocitu nedostatečnosti a bezvýznamnosti.
Pokud Vás tento problém trápí – pusťte se do toho – držím Vám pěsti 🙂