ČLÁNKY

OBTÍŽE A PŘEKÁŽKY NA DUCHOVNÍ CESTĚ – 4

Další z emočních energií, které nám komplikují duchovní cestu, štěstí i radostné bytí, jsou následující:

3)      STRNULOST A MALÁTNOST – lenost, otupělost, nedostatek vitality, zastřenost a ospalost. Staří mniši tyto stavy nazývali démonem acedie a byl považován za jednoho z nejnebezpečnějších, protože okupuje na rozdíl od ostatních překážek celou duši a člověk ztratí chuť naprosto ke všemu. Dostaví se vnitřní sklíčenost, člověka nic nebaví. Důsledkem acedie mohou být zoufalství, malomyslnost, nevrlost, zahořklost, lhostejnost, útěk před sebou samým a následující typ překážky – neklid ducha i těla, nestálost chvat a vrtkavost. Vše je zpochybňováno, chybí jakýkoliv vnitřní vzlet. Tento popis vám může připomínat endogenní depresi a může tomu být skutečně tak. Pokud zavčasu nezasáhnete a patříte k predisponovaným jedincům, váš duševní klid se skutečně může posunout směrem k depresi.

old school anchor

A jaká je první pomoc? V první řadě opět naše staré známé uvědomění. Pojmenovat a uvědomit si, kde se nacházíme. Zkuste si i označit jaké události a myšlenky danému stavu předcházely. Anselm Grün radí: „ …proti acedii se doporučují slzy. Neboť jejím znakem je tvrdost srdce, necitlivost. Člověk je jako vypálené stavení, pustý a prázdný, potlačí všechny své city, aby nemusel pociťovat bolest. Slzami se však prolamuje tvrdá kůra a do duše může znovu vtéci život.“

4)      NEKLID – těkání sem a tam, nervozita, napětí, obavy.

Tělo se může přidat – přetéká neklidem. Mysl přehrává dokola stále totéž. Je úplně jedno, jak moc se užíráme starostmi  – danou situaci to vůbec neovlivní. Mysl je chycena ve vzpomínání a lítosti a my hodiny přehráváme příběhy. Když je mysl neklidná, skáče z předmětu na předmět.

5)      POCHYBY – když jim uvěříme a podlehneme, ustáváme s činností. Jsme paralyzovaní. Přepadnout nás mohou pochyby všeho druhu: pochyby o sobě samých, pochyby o učitelích, pochyby o učení samotném: „Funguje to doopravdy?“ „Je to příliš těžké…“ Nezáleží na tom, co je předmětem pochyb, když se nás zmocní skeptická, pochybovačná mysl, jsme v koncích.

A co s pochybami? Zkuste víru, naději a lásku. To je ale další a hodně rozsáhlé téma.

Použitá literatura:

KORNFIELD J. : Cesta srdce. Eminent, 2004; KORNFIELD J., GOLDSTEIN J. : Hledání srdce moudrosti. Eminent, 2004; GRÜN A. : Jak zacházet se zlým. Karmelitánské nakladatelství , 2003.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..