Setkali jste se někdy s člověkem s poruchou chování, který se vám stal škůdcem? Který skrze vaše nasazení a dobrou vůli neustále podkopával všechno, co jste do vzájemného vztahu investovali, posléze se pustil do vaší sebeúcty a pokračoval až tam, kde jste to snesli, či lépe řečeno snášet přestali? A přesto se mu z jakéhokoli důvodu vyhnout nemůžete? Zkuste řešit tento problém nastavením hranic a jejich důsledným dodržováním. Možná se vám podaří oživit životní pohoda, se kterou jste se už málem rozloučili…
Dr. Cloud a Dr. Townsend publikovali 10 zákonů hranic, se kterými vás chci postupně ve svých článcích seznámit.
1) Zákon setby a žně:
Sklízíme to, co zaséváme. Není to trest, jenom vysvětlení, jak se věci ve skutečnosti mají. Člověka, který neustále zachraňuje někoho jiného, dnes označujeme jako spoluzávislého. Spoluzávislí lidé, kteří nemají žádné hranice, v podstatě „spolupodepisují směnku“ života za nezodpovědného člověka. A pak platí účty – materiálně, citově, duchovně – a rozhazování pokračuje bez jakýchkoliv důsledků, zatímco viník dál přijímá lásku, hýčkání a hezké zacházení.
Hranice nutí člověka, který rozsévá, aby také slízel. Napomínat nezodpovědného člověka nestačí, protože to ho nebolí. Bolet ho mohou pouze důsledky.
Lidé v zajetí ničivých vzorců chování obvykle moudří nejsou. Kdyby byli, napomenutí by jejich chování změnilo. Než své chování změní, potřebují cítit důsledky. Bible nám říká, že domlouvat pošetilcům nemá smysl: „Nedomlouvej posměvači, aby tě nezačal nenávidět. Domlouvej moudrému a bude tě milovat!“
Spoluzávislí lidé si domluvami nezodpovědným lidem způsobují urážky a bolest. Ve skutečnosti je třeba, aby v životě druhých přestali zasahovat do zákona setby a žně.
2) Zákon zodpovědnosti:
Lidé když slyší o hranicích a přebírání zodpovědnosti za svůj život často říkají, že je to sobecké. Že péče a sebezápor je vyšší level. Na jisté úrovni jistě, ale tady se bavíme o hranicích k lidem, kteří nás zneužívají ku vlastnímu prospěchu. Každý kdo zjistil, jaké to je převzít za svůj život osobní zodpovědnost vám potvrdí, že je to také nejlepší co mohl udělat pro sebe a tím je také dané, že to prospěje i vašemu „škůdci.“
Vysvětlete mu, že doba, kdy jeho zodpovědnost padala na vaše bedra skončila. Držte si tuto hranici. A hlavně ho přestaňte chránit před důsledky jeho nezodpovědnosti. Ať si sní všechno, co si uvařil. Brzy shledáte, že na takovéto „domluvy“ začne pomalu, ale jistě slyšet.
Pokračování: