HRANICE JAKO ZDRAVÉ MEZE VE VZTAZÍCH – 2.

V pokračování článku o hranicích navazuji na zákon setby a žně a zákon zodpovědnosti dalšími zákony, které nás chrání před nezodpovědnými jedinci, kteří se snaží zneužívat naší benevolence a laskavosti ke svému prospěchu. Zákony hranic jdou i dále. Jejich respektováním se mohou posunout i sami lidé, kteří škodí. Základní podmínkou však je, že si svůj problém přiznají. Ale o tom už mluví následující zákon:

síla3)   Zákon moci:

Tento zákon říká, že mohu získat moc nad svým chováním. Že se mohu stát zodpovědným a naučit se sebeovládání. Jak? Tím, že dělám to, nad čím moc mám. Co je teda v mé moci udělat?

Můžeme se inspirovat u hnutí Anonymních alkoholiků, kteří si musí v první řadě připustit, že si neporadí se závislostí, že nemají dostatek sebeovládání. Další příklad nám dává bible slovy apoštola Pavla: „Nečiním dobro, které chci, nýbrž zlo, které nechci…“ Toto je bezmoc. V bibli také najdeme slova evangelisty Jana, který říká, že v tomto stavu omezeného sebeovládání jsme všichni a každý, kdo to popírá, lže.

Přestože je to i o bezmoci, jsme schopní udělat několik věcí, které nám mohou získat svou moc nad sebou zpátky:

A) mám moc souhlasit s pravdou o svých problémech: zatím nemusím vědět jak na ně, ale pravdou získám možnost něco začít měnit.

B) mám moc vyhledat pomoc s tím, s čím si nevím sám rady: mnohé z problémů vycházejí z vnitřních zranění, uložených hluboko v podvědomí. Často potom jednáme na základě obranných mechanizmů, které nám kdysi umožnily přežít. A nyní si jejich nadbytečnost až škodlivost vůbec nemusíme uvědomovat.

C) mám moc nechat ostatní, aby mi ukázali, co spadá do mých hranic: možná znáte následující modlitbu:

Daruj mi Bože trpělivost snášet to, co nemohu změnit; odvahu změnit to, co mohu a moudrost, abych dokázal jedno od druhého odlišit.

D) mám moc odvracet se od zla, které v sobě naleznu: snažím se uvidět to, co je potřeba u sebe změnit a metodou malých kroků budu na změně pracovat. Nemusí to být dokonalé. Důležité je, že každý den něco malého přidám.

Hranice nám také pomáhají určit, nad čím moc nemáme. Nemohu změnit druhé, ale mohu je ovlivnit tím, že změním sebe sama tak, aby na mne jejich ničivé vzorce chování už nepůsobily. Tím, že změníte staré způsoby jednání s nimi, jejich staré způsoby již nebudou fungovat a oni budou nuceni přikročit ke změně.

4)   Zákon úcty:

Je třeba, abychom i my respektovali hranice druhých. Jak byste chtěli, aby lidé jednali s vámi, tak vy jednejte s nimi. Když přijímáte svobodu druhých, jejich hranice vás nerozzlobí, nevyvolají ve vás pocit víny a ani se kvůli nim nestáhnete. Tím také druzí budou svolnější poskytnout svobodu vám.

Pokračování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..