ČLÁNKY

BLOKY A CESTA K VLASTNÍMU NITRU

„Ten, kdo se vydá na cestu, projde na své pouti mnoha místy, aby se nakonec vždy vrátil ke dveřím svého domu.“ Tagore (indický básník).

cesta k soběJakákoliv nauka o zdraví jak tělesném, tak psychickém není úplná, nebereme-li v úvahu energetický systém člověka a jeho zásadní vliv na zdraví, psychiku i vztahy člověka. Vynechání práce na tomto poli (ač nemusí být pojmenované stejně – tzn. energeticky), nikdy jedinci nepřinese poklad, který každý hledáme. Poklad v podobě štěstí, vyrovnaného a harmonického života, v němž je místo pro lásku, upřímné a naplňující vztahy, prostor pro prožívání spontánní radosti.

Problémy člověka, ať už vznikají v rovině duchovní, duševní, emoční či fyzické, jsou způsobeny stažením se, neschopností vyzařovat energii v důsledku bloků v energetickém systému těla.

Tyto bloky vznikly seskupením událostí na emoční rovině, které jsme v minulosti nebyli schopni zpracovat. Jsou důsledkem přetížení, nezpracovaných, do podvědomí zatlačených (často ale manifestovaných na těle) bolestných zážitků, silného strachu či vzteku, pocitů ohrožení. Nezáleží na tom, nakolik bylo ohrožení reálné, či jenom vykonstruované na základě slabosti charakteru, či zkresleného viděné skutečnosti. Blok prostě vznikl a parazituje na našem těle, vědomí a ubírá nám větší či menší část energie, kterou bychom mohli využít efektivnějším způsobem.

Bloky lze uvolnit a využít energetické zásoby, které se v nich soustřeďují. Využít je podle potřeby a vlastního zvážení buď k běžnému dennímu životu nebo k osobnostnímu či duchovnímu růstu. Nezdravé energetické frekvence, nahromaděné v blocích, lze postupně transformovat na frekvence ozdravné. A to technikami korespondujícími s úrovněmi, na kterých vznikly. Fyzická úroveň má fyzické prostředky, psychická mentální a emoční zásahy, na duchovní úrovni je potřeba použít metody, které obsahují vibrace duchovních sfér.

Jednou z metod, jak žít a neblokovat si nadále energetický systém je psychospirituální integrace. Jejím nezbytným předpokladem je ale to, že budeme přistupovat k práci na sobě poctivě a budeme mít na ni dostatek odvahy. Poctivost znamená, že volím upřímnou snahu vidět věci takové, jaké jsou a ne takové, jaké je vidět chci. A proč si někdo volí i přes značně bolestivé důsledky nepoctivost?

Určitě je v tom hodně neznalosti, protože o těchto souvislostech se nahlas mluví tak přibližně posledních dvacet let a ne každý se na tomto poli orientuje. Další příčinou je to, že nepoctivost představuje v hodně případech nejsnazší volbu – zvláště v situaci, kdy je ohroženo něco, co je důležité pro pocit bezpečí a pohody, třeba, že hrozí vyčlenění z kolektivu – i když v horizontu celého života je moudřejší nechat se vyčlenit. A jak zapracovat na poctivosti? Jedinou metodou. Prací na svém charakteru. Prostě každý den něco malého přidat.

Další překážkou je strach. Cílem psychospirituální integrace je celost, které nikdy nedosáhneme, stojí-li nám v cestě strach. Strach omezuje a ten, kdo strach prožívá, se cítí slabý, bezvýznamný a silně nejistý. Narušuje energetický systém člověka a vztah jak k sobě samému, tak i ke druhým lidem. Existuje celá řada různých strachů a fobií, o nichž se můžete dočíst v bezpočtu knih. Existují ale také terapeutické metody, které vás strachu zbaví.

Poslední z celé řady dalších překážek, o které se chci zmínit je poživačnost – neboli z buddhistické tradice „peklo hladových duchů“. Projevuje se nenasytností, pokřivenými touhami a cíli, které nahrazují spontánní radost vyplývající z žití sebe sama. Vyústí v krajním případě do nejrůznějších forem návykového chování, jež může začínat přejídáním, nepřiměřenou ustaraností, zdůrazňováním vlastní důležitosti či arogancí a končit depresí, alkoholizmem, drogovou závislostí či sebevraždou. Člověk žije nestřídmě tehdy, není-li sám sebou.

Proto je určitě dobré vydat se na cestu k vlastnímu nitru. A jak? Poctivě, krůček za krůčkem překonávat vlastní slabosti, snažit se vidět to, co je – nelakovat to na růžovo. A v neposlední řadě zapracovat na blocích ve svém energetickém systému – rozpustit staré křivdy a zranění a nahradit je čímkoli dobrým, prospěšným pro vás a celé univerzum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..