CO JE DOBRÉ VĚDĚT O STRESU

V dnešní uspěchané době je stres denně skloňovaným slovem. Někdy je skutečný, někdy je jenom zástěrkou jiných problémů, protože se stalo laciným zvykem použít stres jako výmluvu, když něco nefunguje. Špatné řízení času, neřešené problémy v manželství či v zaměstnání, nevhodná strava, nedostatek pohybu, poruchy nálady či depresivní stavy, úzkosti, strachy až fobie, bolesti zad a spoustu dalších problémů se přisuzuje stresu. Může to být pravda, ale ne v každém případě a ne na sto procent. Všechny jmenované problémy lze postupně vyřešit – zpracováním odstranit.

stres1A tak se stres stává zneužívanou frází. Bohužel neoprávněně. Vzniká pak dojem, že stres není třeba brát vážně, což je chyba, protože stres se skutečně podepisuje velkou měrou jak na zdraví psychickém, tak fyzickém. Každý jsme jiný, máme jiné slabé a silné stránky a co pro někoho může být hračkou, vyvolá v jiném zátěž na hraně únosnosti. Spěch, hluk, mobilní telefony – zvláště ty chytré s napojením na PC; přemíra informací a požadavků jak v zaměstnání, tak v rodině – i těch, které si nakládáme sami na sebe; to vše klade na tělo i duši obrovské nároky.

Existuje i pozitivní stres, nazývaný eustres . Dává nám chuť do života, do nových akcí, zvyšuje tvořivost a vitalitu. Má ale bratra, který se nazývá distres a vzniká tehdy, když to, co děláme, nebo místo, kde se pohybujeme se pro nás stane nesnesitelnou zátěží, ničící tělo i psyché.

Jak vyplývá z vědeckých studií, distres je daleko nebezpečnější než se dříve předpokládalo a hlavně se mu v dnešní době při běžném životě nelze dost dobře vyhnout. Proto je v zájmu zdraví a kvality života praktikovat metody, které nás naučí stres zvládat a chránit se před negativy, které jsou jeho důsledkem.

stres3Příznaky přetížení stresem zahrnují psychickou, tělesnou i společenskou oblast. Mohou se projevovat jako vyčerpání, ztráta/nárůst chuti k jídlu, bolesti hlavy, plačtivost, nespavost, či nadměrná spavost, hojně se vyskytují pocity neklidu, marnosti nebo netečnosti. Hrozí i syndrom vyhoření. Útěk pomocí alkoholu, drog a další kompenzační chování jsou často jen dalšími příznaky přetížení.

První pomoc při stresu.

1)      Zabrzdi a dopřej si něco příjemného, co máš rád – voňavou koupel nebo saunu, příjemnou hudbu, vyjdi si do lesa nebo do hor.

2)      Měj po ruce levandulový olej do aromalampy – při náchylnosti ke zvýšenému stresu má uklidňující účinky i pouhé přičichnutí k lahvičce tohoto esenciálního oleje.

3)      Kup si oříšky – kešu, mandle nebo třeba vlašské i lískové ořechy jsou skvělým zdrojem hořčíku, který umí při stresu hodně pomoci

4)      Dopřej si jemnou a citlivou relaxační masáž – navodí pocit bezpečí, uvolní svalstvo a úzkost.

Toto je samozřejmě jenom bezprostřední první pomoc. Pro úspěšné zvládání stresu je potřeba zvládnout techniky poněkud složitější. Pokud se je chcete naučit, ozvěte se :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..